Buses Matkules pilskalns
baltijasvasara.lv

Buses Matkules pilskalns

Kopēt saiti
4.8 (5 atsauksmes)
Unnamed Road, Matkules pagasts, LV-3132, Latvija

Muzejs

Wikipedia par pilskalnu
Buses pilskalns , arī Matkules pilskalns , atrodas Kurzemē, Kandavas novada Matkules pagastā.
Izvietojies Imulas upes labajā krastā ziemeļos no Matkules ciema. Tas izveidots zemesragā, ko no trim pusēm apskalo upe. Pilskalna plakuma izmēri 50x25m, augstums 27 m. Plakuma ziemeļu daļā ap 4 m augsts valnis. Dienvidu pusē vaļņa augstums tikai 2 m un aiz tā izveidota plaša terase, kas lēzeni nolaižas līdz Imulai, pārvēršoties mitrā pļavā. Ernests Brastiņš izteicis domu, ka šajā terasē iespējams atradusies senā nocietinājuma priekšpils.
 [...]Wikipedia par pilskalnu
Buses pilskalns , arī Matkules pilskalns , atrodas Kurzemē, Kandavas novada Matkules pagastā.
Izvietojies Imulas upes labajā krastā ziemeļos no Matkules ciema. Tas izveidots zemesragā, ko no trim pusēm apskalo upe. Pilskalna plakuma izmēri 50x25m, augstums 27 m. Plakuma ziemeļu daļā ap 4 m augsts valnis. Dienvidu pusē vaļņa augstums tikai 2 m un aiz tā izveidota plaša terase, kas lēzeni nolaižas līdz Imulai, pārvēršoties mitrā pļavā. Ernests Brastiņš izteicis domu, ka šajā terasē iespējams atradusies senā nocietinājuma priekšpils. Tas ir piecpakāpju pilskalns, kas tiek uzskatīts par ievērojamu senās kuršu zemes Vanemas centru. Matkule pirmo reizi avotos minēta 1230. gadā kā Matichule .
Pilskalna apkārtne bagāta ar dažādiem arheoloģiskiem pieminekļiem. Matkules pilskalns ir ievērojams visas Latvijas mērogā, jo tā apdzīvotība aizsākusies jau Bronzas laikmetā un turpinājusies (ar pārtraukumiem) līdz pat 14. gs. Visintensīvāk pilskalns apdzīvots otrajā apdzīvotības periodā, vēlajā dzelzs laikmetā 10.–12. gadsimtā. Pilskalnu 1922. gadā savas Kurzemes pilskalnu apzināšanas ekspedīcijas laikā pētījis un uzmērījis Ernests Brastiņš. 1937. gadā pilskalnā noritējuši arheoloģiskie izrakumi Eduarda Šturma vadībā. Savukārt 1965. gadā arheoloģiskos izrakumus pilskalnā veicis Ēvalds Mugurēvičs.
Matkules pilskalns ir izcili ainavisks, tā apkārtne mūsdienās ir labiekārtota un no pilskalna paveras lielisks skats uz Imulas ieleju. Par dabas krāšņumu tas ir apbalvots ar diviem Eiropas kultūrvēsturiskā mantojuma karogiem. Pilskalnu savām aktivitātēm mēdz izmanot ezotērikas piekritēji.
www.latvijas-pilskalni.lv